80 / 100
 • ابزارهای لحاف‌دوزی

  آموزش موجود در این مقاله برای کمک به شما در ابزارهای لحاف‌دوزی می باشد. امیدواریم از این مطلب لذت ببرید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  ابزارهای لحاف‌دوزی

  ابزارهای لحاف‌دوزی

  لحاف‌دوزان امروزی برای تسهیل بُرش زدن، وصله کردن و لحاف‌دوزی ابزارهای بسیاری دارند.

  ابزار های برش

  ابزارهای بُرش:

  کاتر دوار بیش از هر ابزار دیگری هنر لحاف‌دوزی را متحول کرده است. خواه کاتر دارای تیغه‌ی بزرگ باشد یا کوچک، در مقایسه با قیچی زمان کوتاه تری را از شما می گیرد. شما در کنار کاتر دوار به یک زیرانداز مخصوص هم احتیاج دارید که از آسیب‌رسیدن به روی میز جلوگیری کند.
  خط‌کش‌های شفاف و شابلون‌های بُرش دیگر تجهیزات همراه کاتر دوار هستند و به شما اجازه می‌دهند لبه‌ها را بطور دقیق با تیغه‌ی کاتر مرتب کنید.
  کاترهای دوار در خیاطی نتوانسته‌اند کاملا جای قیچی را بگیرند و هرگز نخواهند گرفت. وقتی کاتر دوار کاربردی نیست، یک قیچی خیاطی با تیغه‌های بلند (با دسته‌های متنافر که موجب می‌شود تیغه‌ی پایینی صاف بر روی پارچه قرار گیرد) برای برش الیاف آستر یا پارچه ضروری است. برای مرتب کردن دنباله‌های نخ، یک قیچی کوچک یا قیچی نخ‌بری را دردسترس در کنار ماشین خیاطی قرار دهید.
  از قیچی‌های کوچک و تیز نیز برای بُرش اشکال بغرنج استفاده می‌شود. قیچی تکه‌دوزی (یا قیچی منقار پلیکانی) برای مرتب کردن تکه‌دوزی‌های ماشینی نزدیک به خط دوخت، کابردی است.

  شابلون‌ها :

  شابلون‌ها اَشکال نازک و منعطفی از جنس مقوا یا پلاستیک‌مانند هستند که به منظور انداختن طرح چهل‌تکه بر روی پارچه به کار می‌روند. از اشکال آکریلیکِ ضخیم‌تر و غیرقابل‌انعطاف‌تر نیز می‌توان به همین شیوه استفاده کرد، اما معمولا از این نوع پارچه‌ها همراه با کاتر دوار و خط‌کش شفاف استفاده می‌شود.
  برای الگوهای پیچیده چهل‌تکه به دنبال شابلون‌های سفارشی مانند درانکرد پث، ویندینگ ویز یا گرندمادر فلاور گاردن باشید.
  از آنجا که امروزه بیشتر تکه‌دوزی‌ها با ماشین انجام می‌شود، شابلون‌ها معمولا دارای اضافه‌ای به‌عرض 4/1 اینچ در قسمت درز هستند، اما قبل از برش دوباره بررسی کنید.

  شابلون ویندینگ ویز
  همچنین بخوانید:
  index 1

  ابزارهای علامت‌گذاری:

  ابزارهای علامت‌گذاری برای چند هدف کاربردی هستند، مانند کشیدن خط دوخت یا نقاط محوری برای خیاطی، نوشتن یادداشت پشت یک تکه در مورد جهت و طرز قرارگیری، یا علامت گذاری خطوط دوخت برای لحاف‌دوزی. چندین نوع علامت‌گذار پارچه وجود دارد، بنابراین قبل از استفاده از آنها روی یک تکه پارچه، علامت‌گذاری و پاک کردن آنها را امتحان کنید.
  سنگ صابون به تیزکردن مکرر نیاز دارد و علامت‌های تالک ‌مانندی به جا می‌گذارد که براحتی شسته می‌شود. پودر گچ نیز خطوط ظریفی را بوجود می‌آورد که بلافاصله شسته می‌شود، گرچه خطوط برای یک پروژه‌ی معمول لحاف‌دوزی دوام نمی‌آورند؛ مگر آنکه آنجا که لازم است خطوط را با گچ دوباره بکشید.
  برای داشتن خطوط بادوام‌تر، مداد علامت‌گذاری پارچه خیاطی در رنگ‌های روشن را انتخاب کنید. به منظور از بین بردن این خطوط ممکن است برس‌زنی یا نم‌دارکردن لازم باشد.

  از افتخارات آموزشگاه خیاطی ایده می توان به گذراندن دوره فشن دیزاین در موسسه Margareth Skolen و بهره مند شدند از اساتید ژاپنی Menebo آموزش اوریگامی و اوریگامی فشن و اساتید دانمارکی و سوئدی آموزش و بهره مند شدن از روش های پیلیتد و پلیسه اشاره کرد .

  علامت‌گذارهای ماژیکی نامرئی در میان لحاف‌دوزان محبوب است. برخی طوری طراحی شده‌اند که ظرف چند ساعت تا چند روز محو شوند؛ برخی دیگر برای محو شدن به نم‌دارکردن و آبکشی نیاز دارند. رطوبت بر دوام ماژیک اثر می‌گذارد و ممکن است سبب شود قبل از تمام شدن پروژه علامت‌ها محو شوند.
  احتیاط: قبل از پاک کردن خطوط روی آنها اتو نگذارید، در غیر اینصورت آنها همیشه باقی خواهند ماند!
  لحاف‌دوزانی که با دست کار می‌کنند ترجیح می‌دهند خطوط مستقیم را با نوار علامت‌گذاری کنند و نوار ماسک با عرض 4/1 اینچ در جاییکه لوازم لحاف‌دوزی را می‌فروشند یافت می‌شود.
  وقتی که لحاف‌دوزی با دست و در عرض 4/1 اینچ در هر طرف درز انجام شود، این نوارها کاربردی، موقتی و قابل‌استفاده‌ی مجدد هستند.

  سوزن ته‌گرد:

  سوزن ته‌گرد لحاف‌دوزان بسیار تیز و دارای سر بزرگی است تا بتوان براحتی آنها را در دست گرفت و بسیار بلند است تا بتوان براحتی در لایه‌های چندگانه پارچه رد کرد.
  سوزن‌های ته‌گرد برای تکه‌دوزی با دست آنقدر بلند هستند که اشکال را سر جای خود نگه دارند و آنقدر کوتاه هستند که بر سر راه دوخت قرا نگیرند.سوزن‌های قفلی، جایگزین کوک‌زدن پرزحمت لایه‌ها با دست در هنگام آماده‌سازی لایه‌ها برای لحاف‌دوزی با دست یا ماشین هستند.
  سوزن‌های قفلی برای لحاف‌دوزی با ماشین ضروری هستند چرا که دوخت کوک‌ زیر پایه چرخ خیاطی گیر می‌کند. برای جلوگیری از ایجاد سوراخ‌های دائمی در پارچه، از سوزن‌های قفلی سایز 1 یا 2 که از فلز غیرقابل‌ زنگ‌زدن درست شده‌اند استفاده کنید.
  سوزن‌های قفلی لحاف‌دوزی خمیده هستند و طوری طراحی شده‌اند که با یک حرکت براحتی از لایه‌های لحاف رد شوند.

  سوزن ته گرد
  سوزن

  سوزن:

  روی آوردن به سوزن لحاف‌دوزی ماشینی که مختص ضخامت پروژه و یا نوع خاصی از نخ تنظیم‌شده، می‌تواند کیفیت دوخت را ارتقا دهد. به عنوان مثال یک سوزن فلزی دارای یک سوراخ بزرگ به منظور کار با نخ فلزی است، بدون آنکه نخ را تکه‌تکه کند. برای اکثر روش‌های تکه‌دوزی ماشینی، سایز 12/80 سوزن ایده‌آل است. سوزن کوچک‌تر (سایز 8/60 یا 10/70) برای تکه‌دوزی با دوخت نامرئی نتیجه‌ی بهتری را فراهم می‌کند چرا که می‌توانید نزدیک‌تر به لبه‌ی تاخورده‌ی پارچه خیاطی دوخت بزنید. اگر برنامه‌تان این است که با دست لحاف‌دوزی کنید، به‌دنبال سوزن‌هایی باشید که در برچسب‌شان صریحا همین هدف آمده است. انتظار داشته باشید که با تنوعی از طول و اندازه‌های متفاوت بدنه‌ی سوزن روبرو شوید، و باید وقت بگذارید تا با تجربه به سوزنی که بتوانید راحت در دست بگیرید برسید. اکثر لحاف‌دوزان محافظت از نوک انگشتی که با آن سوزن را به جلو می‌رانند و همچنین انگشتان دست زیرین را ضروری می‌دانند. علاوه‌بر انگشتانه فلزی با حفره‌های ریز در سر آن، تنوع گسترده‌ای از پدهای چسبی، نوارها و انگشتانه‌های نرمِ انعطاف ‌پذیر مختص حفاظت از انگشتان در زمان لحاف‌دوزی ساخته شده است.
  همچنین بخوانید :

  ماشین خیاطی:

  برای لحاف‌دوزی و تکه‌دوزی سنتی تنها پیش‌نیاز لازم توانایی دوخت درست است. برای ماشین تکه‌دوزی، ماشینی با قابلیت دوخت زیگزاگی و دوخت‌های کاربردی مانند ساتن، پس‌دوزی کور و دوخت پتو/سوراخ دکمه مفید است.
  پایه واکینگ چرخ خیاطی به منظور جلوگیری از جمع‌شدن و از ریخت‌افتادگی که گاهی بدلیل استفاده از یک پایه‌ی چرخ معمولی برای دوختن لایه‌های چندگانه بوجود می‌آید، کاربردی است.
  نواره‌ی لحاف‌دوزی که راهنمای فاصله‌اندازی است که به پایه‌ی چرخ متصل می‌شود نیز کمک‌کننده است. برای دوختن ردیف‌های موازی تنها کافیست راهنما را در امتداد یک خط دوخت قبلی قرار دهید. پایه‌ی یک‌چهارم اینچی کمک می‌کند که تکه‌ها با درز دقیق 4/1 اینچی به یکدیگر متصل شوند.

  51d7dHQPpwL. AC SX522

  وسایل کمکی اتو کردن:

  به دنبال شابلون‌های تکه‌دوزی باشید که بتوان از آن به عنوان شابلون اتو کردن نیز استفاده کرد.برای تکه‌دوزی‌های سلتی یا شیشه رنگی، نواره‌ی موربِ مقاوم به حرارت حتی به اتو کردن دقیق تیوب‌ها نیز کمک می‌کند.
  برای اینکه مدام به سراغ میز اتو نروید، یک اتوی کوچکِ رومیزی یا پد اتوکشی بخرید تا درزهای تکه‌دوزی را در کنار ماشین خیاطی اتو کنید یا از یک ابزار دستی به نام اتو چوبی برای بدست آوردن نتیجه‌ی دلخواه استفاده کنید.

  شابلون:

  از شابلون به منظور علامت‌گذاری خطوط روی پارچه‌ی رویی لحاف استفاده می‌شود. شابلون‌ها به این منظور طراحی شده‌اند که با کمترین شروع و پایان، دوختن مدوام روی خطوط را میسر کنند و نیاز به گره‌زدن انتهای نخ در وسط طراحی لحاف را به‌حداقل برسانند. شابلون لحاف‌دوزی را همراه با هر کدام از وسایل علامت‌گذاری ذکرشده در بالا استفاده کنید.

  3798
  Jewellery measuring tools 2

  ابزارهای اندازه‌گیری:

  یک خط‌کش خیاطی 6اینچی برای بررسی دقت زاپاس درز و ابعاد تکه‌ها بسیار کاربردی است. یک نوار خیاطی با طول 60اینچ برای محاسبه‌ی طول پارچه لازم است، اما نوارها با طول 120اینچ یا بیشتر مختص لحاف‌دوزان ساخته شده‌اند.

  امیدواریم با خواندن این آموزش مهارت های لازم رو در زمینه ابزارهای لحاف‌دوزی کسب کرده باشید.

  با آموزشگاه خیاطی ایده تماس بگیرید

  ما پاسخگوی تمام سوالات شما هستیم کارشناسان ما شما را به بهترین روش راهنمایی می کنند
  آموزشگاه خیاطی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  12 − هشت =