یادگیری خیاطی

از زمان انسان های اولیه تا کنون، بشر همواره به دنبال یافتن راهی جهت رفع نیازهای خود و سهولت در زندگی بوده است. یکی از نیازهای مهم همه افراد، تامین پوشاک مورد نیاز برای شرایط مختلف می باشد که موجب فراگیری مهارت های تهیه و دوخت انواع لباس گردید. در واقع مهارت خیاطی و آموزش دوخت لباس، یکی از مهم ترین و کارآمدترین توانایی های انسان در زندگی است. خیاطی را باید هنری دانست که علاوه بر رفع نیازهای شخصی فرد، می تواند به درآمدزایی نیز کمک کند. از طرفی آموزش این هنر به علاقمندان نیز می تواند از نظر اقتصادی هم برای کارآموز و هم مربی، فواید زیادی داشته باشد. در صورتی که شما نیز علاقمند به یادگیری هنر خیاطی هستید، بهتر است بدون معطلی، اقدام به فراگیری این هنر پرکاربرد نمائید و هرچه زودتر از مزایا و فواید آن بهره مند شوید.

یادگیری خیاطی

فواید یادگیری خیاطی

فراگیری هنر خیاطی از جنبه های گوناگون می تواند برای فرد، مفید باشد. اولین موردی که شاید بتوان آن را دلیل خوبی برای یادگیری خیاطی دانست، امکان دوخت مدل های مختلف لباس، طبق سلیقه و نظر خود فرد است.اینکه شما بتوانید زیباترین مدل های پیراهن و پوشاک را به تن کنید، تنها به تصمیم شما برای دوخت بستگی خواهد داشت.
یکی دیگر از مزایای یادگیری این هنر، کاهش هزینه های تهیه پوشاک برای فصول و زمان های مختلف است. درواقع اصلا به صرفه نیست که برای هر مناسبتی، لباس مورد نظر خود را از مزون ها و فروشگاه ها خریداری کنید. گذشته از بحث به صرفه بودن، قطعأ یکی از مسائل مهم، رعایت بهداشت است.
شما وقتی برای خرید پیراهن به یک فروشگاه مراجعه کرده و چندین لباس را پرو می کنید، مطمئن باشید که نفر اول نیستید و این لباس قبل از شما به تن چندین نفر دیگر هم رفته است. اما پس از یادگیری خیاطی و دوخت لباس برای خود، مطمئن می شوید که غیر از خودتان، هیچ کس آن را نپوشیده است. کسب درآمد نیز یکی از مزایای مهم یادگیری مهارت خیاطی است که در وضعیت فعلی اقتصاد کشور، کمک موثری به بهبود درآمد شما خواهد کرد.

مهارت ها و شرایط مورد نیاز برای یادگیری خیاطی

 • توانایی بریدن الگو
 • برخورداری از مهارت لازم برای تشخیص انواع پارچه ها و ویژگی هریک از آنها
 • داشتن مهارت لازم برای دوزندگی
 • علاقه به طراحی، مد، دوخت و دوز و داشتن اطلاعات کافی از آنها
 • درنظر گرفتن و توانایی اجرای سلایق مشتری
 • خلاقیت و توانایی تجسم مدل ها
 • برخورداری از روابط عمومی بالا و توانایی ارتباط با مشتری
 • توجه به ریزه کاری ها در هنگام دوخت
 • داشتن تمرکز ذهنی لازم برای ساعت های طولانی کار
 • شیک پوشی و مرتب بودن
 • برخورداری از پشتکار زیاد
 • خوش قول بودن برای تحویل به موقع سفارشات به مشتری
 • برخورداری از سلامت جسمی

اصلی ترین روش های یادگیری خیاطی

هنر خیاطی توسط روش های متنوع که هرکدام برخوردار از ویزگی های مثبت و منفی بسیاری هستند، به کارآموزان این رشته آموزش داده می شود. این روش ها معمولا برای افراد مبتدی و حرفه ای کاملا متفاوت هستند و اصلی ترین تفاوت روش های یادگیری خیاطی به کشیدن یا نکشیدن الگو مربوط می شود.
درواقع هریک از افراد، بسته به میزان توانایی و قدرت یادگیری خود می تواند از هریک از از این روش ها استفاده کند. مثلا گرلاوین یکی از قدیمی ترین روش های خیاطی است که با توجه به وجود پیچیدگی های متعدد، این روزها کمتر، مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی چند روش برای آموزش خیاطی خواهیم پرداخت که معمولا بیشتر افراد مبتدی و حرفه ای، ترجیح می دهند از آن استفاده کنند.

1.روش متریک:

چند سالی است که در بیشتر آموزشگاه های خیاطی، روشی جدید به نام متریک ارائه می شود که بسیار هم مورد توجه و استقبال کارآموزان و مربیان این رشته، واقع شده است. این روش را می توان یکی از دقیق ترین و بهترین روش های یادگیری خیاطی دانست چراکه اساس آن بر پایه دستورالعمل های ارائه شده و محاسبات دقیق می باشد.
در این روش شاید زمان زیادی را صرف تهیه و برش الگو بدهید اما از آن طرف، سرعت دوخت نیز بیشتر خواهد شد و در پایان نیز نتیجه کار بسیار زیبا و با ظرافت خواهد بود. روش متریک، مناسب افرادی است که در زندگی شخصی خود، افرادی منظم و با دقت هستند و می توانند این دقت و ریزبینی را در کار خود، پیاده کنند.

در روش متریک، توسط جدول سایز بندی یا همان سایزهای معمول همه افراد مانند ۳۶و۳۸و…، الگوی مورد نظر تهیه می شود. درواقع با استفاده از محاسبات و اندازه گیری های بسیار دقیق و جزئی، این الگو، فراهم می گردد. معمولا برخی از اشخاص به خاطر همین فرمول ها یا محاسبات ، نگران هستند که از پس اجرای این روش برنیامده و یادگیری خیاطی به این شیوه برای آنها دشوار باشد.
شاید در ابتدا این محاسبات، کمی پیچیده به نظر برسند اما با کمی دقت و تمرکز، متوجه می شوید که درک آنها چندان هم دشوار نیست و درصورتی که بتوانید این فرمول های محاسباتی را به خوبی فرا بگیرید، شاهد نتیجه ای بدون نقص و تنخوری بسیار زیبا و عالی خواهید بود.

2.روش گرلاوین:

همانطور که گفتیم، روش گرلاوین یکی از متدهای بسیار قدیمی ترین درخیاطی است که معمولا همه قسمت های بدن، اندازه گیری و سایز می شود. به همین دلیل، الگوی تهیه شده توسط این روش، بسیار دقیق و نتیجه کار نیز کاملا، سایز و بسیار خوش فرم خواهد بود.
البته این روش نیز دارای پیچیدگی های خاص خود بوده ولی در مقایسه با متد متریک، ساده تر و دارای محاسبات کمتری نیز هست. به همین علت، اغلب آموزشگاه ها، این روش را برای آموزش افراد مبتدی، به کار می برند.

مبنای الگوی این روش بر اساس دور گردن، تهیه می شود و پس از رسم الگو، معمولا کلیه نکات کنترلی و لازم برای داشتن یک الگوی بی نقص و دقیق، رعایت می شود. در روش گرلاوین، یک خیاط می بایست همزمانی که قسمت های مختلف بدن را اندازه گیری می کند، به مشکلات و نواقصی که در اندام فرد وجود دارد، نیز توجه داشته و آنها را در هنگام ثبت اندازه، یادداشت نماید.
در این صورت، الگوی نهایی بسیار دقیق و اندازه خواهد بود. در واقع با کمک این متد خیاطی، علاوه بر اینکه می توانید لباس هایی مناسب اندام های زیبا و بدون مشکل، تهیه کنید، این امکان وجود دارد که برای اندام های پر ایراد و بسیار چاق نیز، لباس بدوزید.

معایب روش گرلاوین:

این روش در کنار مزایا و دقت زیاد الگو، دارای معایبی نیز هست که از آن جمله می توان به پرو گیری زیاد این متد، اشاره کرد. همچنین دقیق بودن اندازه ها در این روش بسیار مهم است و برای رسم الگو، علاوه بر صرف زمان زیاد، نیاز به دقت بسیار زیاد و ماشین حساب، وجود دارد.

3.روش مولر:

روش مولر، یکی از بهترین روش های خیاطی به شمار می رود که یادگیری آن برای به تمام افراد علاقمند به هنر خیاطی، توصیه می شود. از نام این روش، کاملا مشخص است که مربوط به کشور آلمان بوده و سپس برای تدریس به کارآموزان رشته خیاطی، وارد ایران شده است.
این روش نیز به عنوان یکی از دقیق ترین شیوه های مهم خیاطی محسوب می شود که همین دقت در رسم الگو و دوخت لباس، باعث دوختی بسیار دقیق و بدون نقص می شود که در صورت اجرای دقیق دستورالعمل های این روش، شاید حتی به پرو نیز احتیاج نباشد.

یکی از مشکلات موجود در این شیوه را می توان به محاسبات دقیق و طولانی برای تهیه الگو، مربوط دانست. از آنجایی که این محاسبات ممکن است با درصدی خطا نیز همراه باشد، معمولا نیازمند زمان بیشتری خواهد بود و همین امر سبب شده، افرادی که به تمیز بودن کار خود اهمیت داده و حوصله و دقت بیشتری را صرف دوخت سفارشات خود می کنند، این روش را بر می گزینند.
البته همانطور که گفایم این محاسبات و اندازه گیری های دقیق، در نتیجه کار تاثیر فوق العاده ای دارد و به همین دلیل، این روش برای افراد مبتدی بسیار مناسب بوده و امکان یک خیاطی راحت و بدون نقص را برای آنها فراهم می سازد.

4.روش ساده:

یکی از روش های خیاطی که کاملا مناسب افراد مبتدی و تازه کار است، روش ساده می باشد. یادگیری خیاطی به روش ساده برای راحتی و شروع به کار افرادی که به تازگی به حرفه خیاطی روی آورده اند، بسیار عالی و مناسب بوده و به این ترتیب می توانند هرآنچه که نیاز دارند را بدوزنند.
البته مطمئنأ این روش به اندازه سایر متد های خیاطی، کامل نیست و با توجه به حذف بسیاری از موارد برای سهولت بیشتر افراد مبتدی، شاید از نظر ریزه کاری های لباس، چندان ظریف و تمیز به نظر نرسد. درواقع این روش بیشتر برای مراحل اولیه یادگیری خیاطی، کاربرد داشته و هنرجو می بایست پس از طی این دوره، سایر دوره های آموزشی را نیز بگذراند.

5.روش سایزبندی:

این روش، یکی از روش های ساده و راحت در حرفه خیاطی شناخته می شود که بیشتر برای کارهای سری دوزی و تولیدی ها، کارایی داشته و خیاط می بایست با توجه به الگوهای آماده شده از قبل، برش و دوخت را انجام بدهد. مثلا بر اساس اندازه های موجود و استاندارد، مانند 36، 38، 40 و 42و… الگوهایی، آماده و طراحی می شوند که برای دوخت مدل های از پیش در نظر گرفته شده، مورد استفاده قرار می گیرند.

برای یادگیری خیاطی، کدام دوره بهتر است؟

دوره

بهتر است از همان ابتدا که تصمیم به یادگیری خیاطی می گیرید، هدف خود را مشخص کنید. اگر قصد شما فقط دوختن لباس برای خودتان است و هدفی برای ادامه این حرفه ندارید، پیشنهاد می کنیم دوره های ساده و سایز بندی را بگذرانید. مثلا با کمک روش سایزبندی و استفاده از الگوهای آماده می توانید به راحتی لباس های زیبا و ژورنالی را برای خودتان بدوزید.
البته توجه داشته باشید افرادی می توانند از الگوهای آماده استفاده کنند که اندام متناسبی داشته باشند. زیرا این الگوها با توجه به اندام مانکن ها تهیه شده و کلیه ریزه کاری های لازم در آن اجرا و اعمال گردیده است. اما در صورتی که قصد ادامه حرفه ای رشته خیاطی را دارید، روش هایی مانند مولر، متریک و گرلاوین برای تبدیل شدن به یک خیاط ماهر، به شما کمک زیادی می کند.

اهمیت رسم الگو برای هنرجویان و افراد مبتدی

اگر شما جزء افرادی هستید که تازه شروع به یادگیری خیاطی نموده اید، توصیه می کنیم که حتمأ از الگو استفاده کنید. چراکه شما با تهیه یک الگو، در واقع ماکتی از لباس مورد نظر خود را آماده کرده و در صورت صحیح بودن آن، می توانید الگوی مورد نظر را بر روی پارچه اصلی، پیاده کنید. حتی اگر در هنگام کشیدن الگو دچار اشتباه شوید، نگران نخواهید بود چراکه در این صورت، تنها یک تکه کاغذ را خراب کرده اید.
رسم الگو برای خیاطی، به افراد کمک می کند که با دقت بیشتر و مشکلات کمتر، پارچه را برش داده و لباس خود را بدوزند. این مسئله برای افراد مبتدی، از اهمیت بیشتری برخوردار است و آنها با استرس کمتری می توانند اقدام به برش و دوخت پارچه کنند. کاملا بدیهی و قابل انتظار است که یک هنرجوی خیاطی در ابتدای یادگیری این مهارت، با مشکلاتی مواجه شده و حتی در هنگام برش، پارچه را خراب و ناقص کنند.
وجود الگو، به کارآموزان این رشته کمک می کند که برش دقیق تری را انجام داده و از اشتباهات احتمالی جلوگیری نمایند. حتی این امکان وجود دارد که الگوهای تهیه شده را به یکدیگر متصل کرده و با یک پرو اولیه، از صحیح بودن آن مطمئن شوید و سپس آن را با استفاده از سوزن های مخصوص بر روی پارچه نصب کرده و برش دهید.

مدت زمان لازم برای یادگیری خیاطی

زمان

مدت زمان یادگیری خیاطی به خود فرد و استعداد و علاقه ای که دارد، بستگی زیادی داشته و درصورت تمرین و تمرکز زیاد، می تواند طی زمام کمی، دوره های آموزشی را طی کرده و وارد بازار کار شود. البته افرادی هم هستند که عمر خود را برای یادگیری دوره های آموزشی این رشته صرف کرده و در آخر، نتیجه مطلوب را به دست نمی آورند.
معمولا در کنار داشتن استعداد و علاقه، عوامل متعدد دیگری در مدت زمان یادگیری خیاطی، اثرگذار هستند و در صورتی که کارآموز بتواند از آموزشگاههای معتبر و اساتید مجرب برای یادگیری خیاطی بهره مند گردد، قطعأ زمان کمتری را صرف گذراندن این دوره های آموزشی می کند. همچنین متد و نحوه آموزش خیاطی و میزان تلاش هنرجو از دیگر عوامل تاثیرگذار در مدت زمان یادگیری خیاطی به شمار می رود.

اگر برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای عجله دارید باید دوره ها و کلاس های آموزشی خود را به صورت فشرده و خصوصی طی کنید. اما در صورتی که، عجله ای ندارید و با صرف زمان بیشتر، قصد یادگیری تمام فنون و ریزه کاری های مربوط به این هنر را دارید، بهتر است بدانید که حدود سه سال برای یادگیری و کسب تجارب لازم زمان نیاز دارید.
هرکدام از اشتباهات شما در طول این سه سال، یک تجربه با ارزش و کلاس آموزشی محسوب می شود که به شما برای تبدیل شدن به یک خیاط ماهر، کمک زیادی می کند.

چطور می توان در کمترین زمان به یک خیاط با تجربه تبدیل شد؟

برای تبدیل شدن به یک خیاط باتجربه، بهتر است پس از پایان دوره های آموزش خیاطی، سعی کنید همیشه و به هر بهانه ای برای خود یا اطرافیانتان، لباس بدوزید. شما باید بتوانید توسط دوختن لباس برای سایزهای مختلف و در مدل های گوناگون، تجربه خود را بالا برده و با مشکلات و نواقص کار خود آشنا شوید.
همچنین مداومت در دوخت و دوز، باعث می شود به ریزه کاری های خیاطی و تمیزکاری آنها، توجه بیشتری نشان داده و مهارت خود را افزایش دهید. برای بیشتر کردن سرعت رشد و پیشرفت خود در زمینه خیاطی، می توانید از روش های کمک آموزشی نیز استفاده کنید. سی دی های آموزشی، مقاله های متعدد آموزش خیاطی در مجلات مختلف آنلاین و چاپی و استفاده از مطالب وب سایت های خیاطی می تواند به شما برای به روز نگهداشتن دانش و پیشرفت کاری خود، کمک زیادی کند.
توجه داشته باشید که این موارد، جزء روش های تکمیلی در آموزش خیاطی هستند و قطعأ نمی تواند جایگزین آموزش های ارائه شده توسط اساتید این رشته در آموزشگاه ها یا دانشگاه شود.

نکات مهم برای یادگیری بهتر خیاطی

1.ثبت نام در دوره های نازک دوزی:

این روزها در بسیاری از آموزشگاه های خیاطی و با دریافت مبالغ هنگفت، مطالبی را به هنرجویان آموزش می دهند که شاید در سطح افراد مبتدی نبوده و همین باعث می شود که آنها هیچگونه بازدهی و نتایج مثبتی را از این دوره ها به دست نیاورند. اما مشکل کجاست؟
شما به عنوان یک هنرجوی مبتدی برای یادگیری صحیح و اصولی خیاطی، لازم است که ابتدا دوره های نازک دوزی راگذرانده و سپس به آموزشگاه های حرفه ای تر، مراجعه کنید. دوره های نازک دوزی، برای افراد تازه کار بسیار مناسب بوده و کمک زیادی به راه افتان فرد مبتدی می کند.

2.کلاس های ضخیم دوزی:

بعد از گذراندن کلاس های نازک دوزی، ثبت نام و شروع دوره ضخیم دوزی نیز کمک زیادی به هنرجوهای رشته خیاطی می کند. بد نیست بدانید که نازک دوزی یک دوره درجه دوم در خیاطی محسوب می گردد و کلاس های ضخیم دوزی، به عنوان دوره های سطح اول در خیاطی، شناخته می شود.
طول این دوره معمولا چیزی کمتر یا بیشتر از یک ترم سه ماهه است که در آن، هنرجو، آموزش دوخت لباس های ضخیم و زمستانی مانند انواع کت، پالتو، کاپشن، جلیقه، پانچو و آسترکشی را یاد می گیرد.

3.داشتن صبر و تحمل:

به طور حتم تمام هنرجویان رشته خیاطی علاقمند هستند که در کمترین زمان ممکن، تمام مهارت های موجود در این رشته را فراگرفته و به یک خیاط ماهر تبدیل شوند. در این مسیر، عجله کردن نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث می شود که از یادگیری نکات مهم نیز غافل شده و نتوانید به خوبی آنها را در موقع دوخت، پیاده کنید.
در واقع شما برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای، نزدیک به دو تا سه سال زمان نیاز دارید و بهتر است در این مسیر، صبر و تحمل کافی داشته باشید.

4.داشتن چرخ خیاطی مناسب:

داشتن ابزار و لوازم مناسب و کافی، یکی از شروط مهم برای یادگیری خیاطی است. مهم ترین وسیله برای آموزش دیدن در این رشته، چرخ خیاطی می باشد. معمولا چرخ خیاطی های متنوع و گوناگونی در بازار وجود دارد که مدل های مختلف آن برای افراد مبتدی و حرفه ای، کاملا با یکدیگر فرق دارند.
البته باید توجه داشته باشید که قیمت و برند را ملاک خرید خود قرار ندهید. بهتر است اگر مبتدی هستید به فکر آینده کاری خود نیز باشید و چرخی را خریداری کنید که امکانات خوبی داشته باشد و در آینده، هزینه مجددی را صرف خرید یک چرخ جدید نکنید.
از جمله موارد با اهمیت برای انتخاب یک چرخ خیاطی مناسب می توان به تنوع دوخت، وزن مناسب و قابل تحمل، قابلیت افزودن برخی اجزای مورد نیاز و کارایی عالی آن، اشاره کرد.

5.ثبت نام در یک آموزشگاه معتبر:

امروزه با توجه به وجود آموزشگاه های مختلف خیاطی، انتخاب یک آموزشگاه معتبر و خوب، کار دشواری به نظر می رسد. برای پیدا کردن یک آموزشگاه حرفه ای با اساتید مجرب، بهتر است به مدارک ارائه شده توسط آنها دقت کنید. معمولا مراکز آموزشی دارای اعتبار و شناخته شده، به هنرجویان خود مدارک معتبر بین المللی اعطا می کند تا به وسیله آن بتوانند در هر نقطه ای از دنیا، مشغول به کار شوند.
به شهریه های آموزشگاه مورد نظر نیز توجه داشته باشید. در واقع سعی کنید مراکزی را برای ثبت نام انتخاب کنید که هزینه های بالایی را دریافت نکنند و یا اینکه به مراکزی مراجعه کنید که به خاطر هزینه های بسیار پایین و حتی رایگان، از کیفیت آموزش خود بکاهند. بهتر است برای انتخاب آموزشگاه مناسب، با توجه به علائق، بودجه و مدرک مورد نیاز، تصمیم گیری کنید.

6.استفاده از پارچه های مناسب:

اگر در مراحل ابتدایی یادگیری خیاطی هستید، قطعأ نباید به سراغ پارچه های گران قیمت رفته و بهتر است از پارچه های ارزان برای تمرین خود، استفاده کنید. البته در برخی مراکز آموزش خیاطی، در همان ابتدا به هنرجویان خود، پارچه هایی ساده و مناسب قیمت داده می شود تا تمام مراحل آموزش و یادگیری را بر روی آن اجرا کنند.
این کار را باید آنقدر ادامه داد تا به اصطلاح، بتوانید چشم بسته پارچه را برش داده و بدوزید. شناخت جنس، نوع پارچه و قیمت آنها نیز برای یک خیاط، امری مهم و ضروری محسوب می شود. این کار برای زمانی که قصد افتتاح یک مزون را داشته باشید، کاملا الزامی خواهد بود. مثلا اگر مشتری از شما در مورد جنس و نوع پارچه مورد نظر، سوال کند باید بتوانید اطلاعات کافی و لازم را حتی با یک لمس ساده، ارائه کنید.

7.بعد از هر آموزش، یک نمونه برای خودتان بدوزید:

سعی کنید در طول دوره های آموزشی خود، پس از هر آموزش و یادگرفتن هر پروژه ای در خیاطی، سریعأ یک نمونه از آن را برای خود تهیه کنید. به عنوان مثال اگر در یک روز، آموزش دوخت پیراهن یا شلوار به شما داده شد، حتمأ آن را برای خودتان اجرا کنید. فایده این روش، یادگیری بسیار بهتر و عدم فراموشی آن در طولانی مدت می باشد

8.توانایی خواندن الگو :

معمولا پس از گذراندن دوره نازک دوزی، هنرجو باید این توانایی را داشته باشد که در یک نگاه، متوجه شود که هر نوع الگویی مربوط به چه قسمتی است. این موضوع در یادگیری سریع خیاطی، تاثیر زیادی دارد.
البته خود هنرجو باید تلاش زیادی برای یادگیری این موضوع داشته باشد چراکه معمولا اغلب آموزشگاه ها، اهمیتی به این موضوع نشان نمی دهند و همین باعث می شود که فرد پس از اتمام دوره، توانایی دوخت لباس و دریافت سفارشات خیاطی را نداشته باشد و پس از دوختن هر نوع لباسی، شاهد برخی مشکلات در سایز لباس خواهد بود.

9.انتخاب آموزشگاه با خدمات پشتیبانی:

معمولا هنرجویان خیاطی، پس از اتمام کلاس های آموزشی خود و وارد شدن به عرصه دوخت و دوز با مشکلاتی مواجه می شوند که همین موضوع سبب خواهد شد که برای رفع آنها از افراد حرفه ای تر کمک بگیرند. اما در صورتی که دسترسی به یک خیاط ماهر، میسر نباشد، چه باید کرد؟ در بخش های قبل یکی از نکات مهم برای یادگیری خیاطی را انتخاب آموزشگاه مناسب، عنوان کردیم.
اما برای انتخاب آموزشگاه ایده آل، یکی از موارد بسیار مهم، برخورداری از خدمات پشتیبانی از هنرجویان می باشد. به این صورت که پس از پایان دوره های آموزشی، هنرجو بتواند مشکلات و مسائل به وجود آمده در حین کار را با کارشناسان مربوطه در میان گذاشته و ایرادات موجود را برطرف کنند.

10.نوت برداری در هنگام آموزش:

شاید در هنگام آموزش و حضور در کلاسهای خیاطی، احساس کنید که مطالب ارائه شده از جانب استاد، کاملا ساده و قابل فهم بوده و شما به طور کامل آن را فرا گرفته اید. این اشتباهی است که اغلب هنرجویان مرتکب می شوند. معمولا در هنگام آموزش مطالب عنوان شده تا زمانی که در کلاس حضور دارید، ساده به نظر رسیده و در ذهن شما می ماند.
اما به دلیل فرار بودن این مطالب و وجود نکات ریز فراوان، در جلسات بعدی، هیچکدام از آنها در ذهن شما باقی نمانده و کاملا فراموش می شوند. از این رو بهتر است کلیه مطالبی که استاد در جلسات آموزشی بیان می کند را یادداشت و نوت برداری کنید.
در این صورت اگر مطالب در خاطر شما نیز ثبت نشده باشند، می توانید با مراجعه به یادداشت های خود، آنها را مجددأ مرور کنید و با تکرار و تمرین، به ذهن بسپارید.

11. توانایی بازاریابی و جذب مشتری:

اگر هدف شما از شرکت در دوره های آموزش خیاطی، دوختن لباس برای خودتان است که عدم توانایی در جذب مشتری برای شما چندان مهم نخواهد بود. اما در صورتی که، قصد دارید برای کسب درآمد، به یادگیری خیاطی بپردازید، باید یاد بگیرید که چطور مشتری را به خود جذب کرده و کسب درآمد کنید.
در واقع می بایست همزمان با یادگیری مهارت های لازم برای دوخت انواع لباس، نحوه برخورد با مشتری و چگونگی جذب آنها را نیز تمرین کنید.

نکات مهم برای انتخاب چرخ خیاطی

یکی از مهم ترین لوازم برای برای یادگیری خیاطی، چرخ خیاطی است. این وسیله امروزه در انواع گوناگون و مختلفی مانند چرخ های خیاطی خانگی، صنعتی، سردوز، میان دوز، و مسافرتی در بازار یافت می شوند که معمولا افراد، متناسب با نوع کارایی مورد انتظار، از آنها استفاده می کنند. در ادامه به صورت مختصر، شما را برای انتخاب چرخ مورد نظر، راهنمایی می کنیم.

چرخ خیاطی خانگی:

یکی از انواع چرخ های خیاطی است که امکان استفاده از آنها برای انجام امور معمولی و دوخت و دوزهای ساده وجود دارد. بهتر است در هنگام خرید چرخ خیاطی خانگی، مدلی را انتخاب کنید که اط قطعات فلزی ساخته شده باشد چراکه کارایی بهتری داشته و بیشتر عمر می کنند.

چرخ خیاطی صنعتی:

این نوع چرخ های خیاطی که بیشتر در مراکز صنعتی و تولید پوشاک، مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر دارا بودن امکانات متنوع و زیاد، از قیمت بالاتری هم نسبت به چرخ های خانگی برخوردار می باشند.
اگر شما نیز پس از اتمام دوره یادگیری خیاطی، قصد تاسیس یک مزون را دارید، توصیه می شود از چرخ خیاطی صنعتی، استفاده کنید.

چرخ سر دوز:

از نام این نوع چرخ می توان متوجه شد که برای سر دوز کردن لبه پارچه ها و جلوگیری از ریش ریش شدن آنها، استفاده می شود. البته برخی از مدل های این نوع چرخ های خیاطی، برخوردار از امکانات دیگری مانند پولک دوزی، مهره دوزی، نواردوزی، قیطون دوزی، مروارید دوزی و… نیز هستند.

چرخ میان دوز:

این مدل از چرخ های خیاطی هم برای تمیز دوختن لباس ها و تیشرت ها کاربرد دارد و از آن جهت دوخت وسط پارچه استفاده می شود.

چرخ خیاطی مسافرتی:

این نوع چرخ ها به خاطر راحتی در حمل، ابعاد کوچکی دارند و تنها برای مواقع ضروری و دوخت های بسیار مختصر مانند درز لباس کارایی دارند. امکانات این نوع چرخ ها بسیار محدود بوده و تنها با یک ردیف دوخت برای مسافرت ها به کار برده می شوند.

چرخ خیاطی مسافرتی

✅ امیدواریم مقاله با موضوع یادگیری خیاطی برای شما مفید بوده باشد.

هر گونه سوال درباره این موضوع و سایر موضوعات در وبسایت آموزشگاه خیاطی ایده را با ما درمیان بگذارید 😊

با آموزشگاه خیاطی ایده تماس بگیرید

ما پاسخگوی تمام سوالات شما هستیم کارشناسان ما شما را به بهترین روش راهنمایی می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =