لوازم خیاطی

مانند هر حرفه یا سرگرمی ای، استفاده از لوازم مناسب آن حرفه می تواند باعث ایجاد تفاوت بسیار فاحشی گردد و می تواند بین نتایج کار یک آماتور یا شخص حرفه ای تفاوت ایجاد کند. حتی اگر شما فقط چند پروژه دوخته اید و برخی از لوازم اصلی (پایه) خیاطی را جمع آوری کرده اید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که در مورد برخی از ابزارهای پیشرفته خیاطی(که به صورت حرفه ای طراحی شده اند) و برای دادن نتیجه عالی تر  به پروژه شما  اطلاعات کسب کنید

تجهیزات خیاطی

اکثر پروژه های خیاطی بدون ابزارهای زیر قابل اجرا هستند، اما هرچه مهارت های خود را بهبود میبخشید و مرتب می کنید و میل و اشتیاق خود را برای لحاف دوزی، تزئین منزل و ساخت لباس بهبود میبخشید، این ابزارها را برای صرفه جویی در وقت، افزایش دقت و ساده سازی کارها ضروری خواهید یافت.

لوازم برش:

قیچی سوزن دوزی[1] و اسنایپ ها[2]

قیچی های مخصوص سوزن دوزی یا 3 تا 5 اینچی برای برش نزدیک به خط برش پارچه یا برش مناطق پیچیده ی یک پروژه ضروری هستند. از آنها می توان در هر جا که قیچی های بزرگ خمیده امکان پذیر نیست استفاده کرد. اسنایپ ها دارای دسته های فنری[1] هستند. یک جفت را در کنار چرخ خیاطی نگه دارید آماده برای برش رشته های و نخ های در آمده از پارچه باشید.

برش چرخان

Rotary Cutter با استفاده از یک زیره ی خود ترمیم و یک خط کش پلاستیکی روشن برای انجام برش های مستقیم در یک یا چند لایه پارچه، گزینه ایده آلی هستند. به دنبال تیغه هایی باشید که به راحتی برداشته و تعویض شود و دسته راحتی داشته باشند.
زیره ی خود ترمیم و خط کش ها به طور خاص برای برش تیغه های این ابزار ساخته شده اند و جنسشان باعث کند شدن تیغه های ابزار نمیشوند. هر دو زیرانداز و خط کش برای دقت برش شبکه های خطی و زاویه هایی دارند. اطلاعات بیشتر در مورد Rotary Cutter، راهنمای استفاده از 1.133؛ زیره، 1.125؛ و خط کش ها 9.205.

قیچی

تخته مشبک

از سطح بزرگ تخته در زیر پارچه و الگوی استفاده کنید تا هنگام پین کردن و برش، دانه های پارچه[4] را تراز کنید. یک تخته مشبک خالی به شما امکان می دهد هنگام کشش یا مسدود کردن[5] پارچه، داخل آن بچسبانید. برخی از آنها دارای سطح اتو می باشند که برای ادغام بخش های بزرگ پارچه نیز مفید هستند.
اگر فضای شما محدود است، یک تخته مشبک دوار را برای خود در نظر بگیرید. زیره های خود ترمیم و خط کش های گسترده ای که برای برش چرخشی استفاده می شود، در واقع تخته های شبکه اصلاح شده ای هستند که هم در روی پارچه و هم در زیر آن استفاده می شود. “برش روتاری” را در بالا ببینید.

 

پیستوله یا خط کش طراحی

این خط کش ها برای تقلید منحنی های بدن، انحنا های مختلفی دارند و در هنگام تصحیح الگوها از آنها استفاده می شود. هنگام تنظیم ساده ترین نوع طول و تغییر سبک یک لباس ضروری هستند. بسته به اینکه به چه سمت خط کش را بچرخانید و از چه بخشی استفاده می کنید یک خط کش تمام منحنی های لازم را هنگام تغییر یا تهیه الگوها برای تکمیل خطوط الگوی به شما می دهد.

قیچی

ابزارهای علامت گذاری

قلم های علامت گذاری پارچه

مواد شیمیایی عصر جدید که برای ساخت این قلمهای هوشمند استفاده می شوند هر روز از فناوری بیشتری برخوردار می شوند. جوهر ناپدید شونده به شما امکان می دهد تا بدون ترس از رنگ گرفتن یا تغییر رنگ، اکثر پروژه های خود را در محل دقیق مورد نیاز – حتی در سمت رویه ی پارچه – علامت گذاری کنید.
به دنبال رنگ جوهری باشید که با پارچه شما تضاد زیادی داشته باشد و برای دقت بیشتر نوک بهتری را انتخاب کنید. یک قلم محلول در آب (قبل حل در آب) را برای پروژه های طولانی مدت انتخاب کنید (تا زمانیکه می خواهید این علائم ها باقی بمانند و زمانی که آنها را با آب شستید پاک شوند).
جوهر قلم محلول در هوا (پاک شدن در برخورد با هوا) طی چند ساعت از بین می رود و برای پارچه هایی که نمی توان آنها را شست و یا مرطوب کرد ایده آل هستند.
برخی از تولیدکنندگان قلم جوهر حل شونده در هوا و آب نسبت به قرار گرفتن پارچه های مشخص شده در معرض نور خورشید یا گرمای آهن احتیاط می کنند زیرا گرما ممکن است باعث شود جوهر برای همیشه روی پارچه بماند. همیشه قلم را روی یک تکه پارچه کوچک جهت آزمایش، قبل از استفاده در پروژه خود آزمایش کنید.

قلم علامت گذاری

لوازم خیاطی

سوزن چرخ خیاطی

سوزن های دوخت نسبت به نوع پارچه، نخ و دوخت هایی که استفاده می کنید طراحی شده اند. استفاده از اندازه و نوع مناسب سوزن موفقیت خیاطی شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب بهترین سوزن برای پروژه خود، به راهنمایی 6.125 مراجعه کنید.

نکته: مشکلاتی در دوخت، نظیر جا افتادن بخیه ها یا گره خوردن بخیه ها در زیر پارچه و پاره شدن نخ بالایی ممکن است به نظر برسد مشکل از دستگاه بوده اما در اصل مشکل از سوزن و انتخاب آن بوده است.

سوزن

جوالدوز

یکی دیگر از لوازم خیاطی جوالدوز است که برای دوختن کش، ریسمان یا روبان از داخل پارچه استفاده می شود، بادکین ها در چند سبک مختلف موجود هستند. پینچر معمولاً کوتاه ترین با دندانهای یک طرف است که به گونه ای طراحی شده اند که به طور محکم روی روبان یا الاستیک گیره بخورند و آن را از طریق لوله ایجاد شده توسز پارچه بیرون بکشند.
نسخه های طولانی تر دارای یک بسته پین ایمنی در یک طرف هستند و باریک ترین نسخه، که مانند یک سوزن خیاطی بزرگ طراحی شده است، نقطات زیادی برای ریسمان در قسمت های باریک دارد. انتهای نقطه توپی شکل بادکین برای چرخاندن و برگرداندن لوله های پارچه ای به سمت راست بسیار کارآمد هستند .

سوزن

نوک ترنر

ترنر نقطه ای یک ابزار پلاستیکی دستی و به شکل اشاره است که برای گوشه دادن به گوشه های محکم و تنگ طراحی شده است. برای گوشه های واضح و تیز، از این ابزار استفاده کنید تا گوشه های یقه ها و دکمه ها را قبل از اتو کشیدن بیرون داده باشید. انتهای مخالف آن صاف یا گرد است. از آن برای نگه داشتن درز باز هنگام فشار اتو استفاده کنید، بنابراین انگشتان دست خود را نمیسوزانید.

نوار کوک

یکی دیگر از لوازم خیاطی خیلی سریعتر از کوک زدن توسط دست با نخ و سوزن، از نوار چسباننده باریک و پشتی کاغذ استفاده کنید تا در حین دوختن، زیپ، برش را در جای خود نگه دارید.در حالی که دوخت میزنید از نوار چسباننده باریک و باریک پشت کاغذی جهت   نگه داشتن زیپ، نوارهای مورب، و نوار های تزئینی در یک جا استفاده کنید.

نواز کوک

Fray Preventer

قطره ای از این مایع در لبه برش پارچه های بافته شده بچکانید و لبه ها را به هم بچسباند و مانع از جدا شدن نخ های پارچه از هم شود. قبل از استفاده، محصول را روی یک پارچه دیگر یا در ناحیه ای که مورد نیاز نیست آزمایش کنید. اجازه دهید قسمت آزمایشی کاملاً خشک شود. سپس شسته و خشک کرده و آن را مطابق آنچه که انجام داده اید اتو بکشید تا مطمئن شوید محصول رنگ پارچه را تغییر نمیدهد.

مایع

ابزار های اتو کشی

بالشتک های اتوکشی

این ابزار اتو کشی شبیه به ژامبون بوده و هنگام اتو کشیدن درزهای خمیده، به عنوان پایه یا قالب استفاده می شود. در اندازه های مختلف موجود است و باید یک سمتش با پنبه و سمت دیگرش از پارچه پشمی پوشانده شود. منحنی های آن به گونه ای طراحی شده اند که منحنی های پوشاک را تقلید می کنند و از آنها برای شکل دادن یقه، برگردان یقه، انحنای سر شانه و موارد دیگر استفاده می شود. اطلاعات بیشتر در مورد ابزارهای اتو کشی را در راهنما 1.140 مشاهده کنید.

بالشتک

بلوک پرس و اتو کشی

نقاط برجسته شده این ابزار چوبی به شما امکان می دهد تا بدون ایجاد چین و چروک رو پ پارچه، به طور عمیق گوشه ها را اتو بکشید. پایه به عنوان گیره برای صاف کردن درزها استفاده می شود.

اتو

تخته سوزنی

یک تخته صاف و انعطاف پذیر با سطحی پر از سوزن های کوتاه که بسیار نزدیک به هم قرار گرفته است. تخته مخملی یا تخته سوزنی برای اتو کشیدن پارچه های پرزی مانند مخمل ساده یا مخمل راه راه، بدون چروک انداختن یا  خراب کردن پارچه مورد استفاده قرار میگیرد. یک نسخه ارزانتر و کم اثرتر از تخته سوزن، canvas-backed fabric میباشد که در جلو دارای کرک های بلند شده ای هست که سوز ها را در سر جای خود نگه میدارد

 

تخته سوزنی

[1] Needlework scissors

قیچی سوزن دوزی کوچک و ظریف است. ممکن است مانند چیزی باشند که در مطب پزشک پیدا خواهید کرد اما برای ساختن snips های کوچک که در گلدوزی بکارمیروند مناسب هستند.

[2] Snips

 اسنایپ ها همچنین به عنوان قیچی شناخته می شود ، ابزار دستی هستند که برای برش ورق و سایر روکش های سخت استفاده می شوند.

[3] Rotary Cutter

برش چرخشی ابزاری است که عموما توسط لحاف دوزان برای برش پارچه استفاده می شود. این ابزار شامل یک دسته با تیغه دایره ای است که می چرخد.

[4] Fabric grain

دانه پارچه به جهت تار اشاره دارد و نخ های بافندگی مورد استفاده در بافندگی پارچه.

 

[5] Blocking fabric

مسدود کردن پارچه در هنگام دستکاری نخ های پارچه است بنابراین دانه متقابل و دانه طول با زاویه ای کامل و مناسب در یکدیگر میروند.

✅ امیدواریم اصطلاحات رایج در خیاطی برای شما مفید بوده باشد.

در صورت هر گونه سوال درباره این موضوع و سایر موضوعات در وبسایت آموزشگاه خیاطی ایده آنرا با ما درمیان بگذارید 😊

با آموزشگاه خیاطی ایده تماس بگیرید

ما پاسخگوی تمام سوالات شما هستیم کارشناسان ما شما را به بهترین روش راهنمایی می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =